Бунионите, наричани в медицинската общност Hallux Valgus, са едно от най-често срещаните състояния в предната част на стъпалата. Бунионът е изпъкнало костно образувание (подутина) от вътрешната страна на стъпалото, около ставата на палеца. Причината за буниона е деформация на костите, която се получава от постепенното завъртане на палецът към останалите пръсти. Често се случва той да застане под или над втория пръст и те да се застъпят. Някои от симптомите на това състояние включват възпаление, подуване и болка на засегнатия палец. В резултат на болката, хората инстинктивно започват да ходят неправилно.
Бунионът на Тейлър е друга разновидност на т.нар “кокалче”. Буньоните се образуват от външната страна на стъпалото в ставата на малкият пръст. Получава се когато малкият пръст се завърта към останалите пръсти.
Какво причинява бунионите?
Бунионите са често срещано състояние, което най-често се среща при жените. Деформацията може да се развие от аномалия във функцията на стъпалото или артрит, но по-често се причинява от носене на тесни обувки. Здраво прилепналите и тесни обувки, заострени в зоната при пръстите принуждават стъпалото да започне да приема формата на обувката, което води до образуването на бунион. Жените, които имат буниони, обикновено носят обувки, които нямат достатъчно ширина в предната част. Вследствие на това пръстите са притиснати в обувките, което води до изпъкване на първата метатарзална кост навън. В този случай красотата наистина е болка!
Важно е мъжете и жените да осъзнаят, че носенето на тесни елегантни обувки, които най-често са в областта на пръстите, могат да доведат до увеличаване на буниона до степен, в която е необходима операция.
Превенция и лечение на буниони
От първостепенно значение е винаги да избирате обувки с достатъчно обем в зоната при пръстите. Избягвайте тесни и заострени модели. Изберете варианти, които имат височина и обем в предната част, така че стъпалата да са разположени без да притискат пръстите.
Някои от най-често срещаните консервативни лечения за буниони включват:
- Накисването на краката в топла вода или джакузи носи временно временно облекчение;
- Носене на правилно конструирани обувки с достатъчно обем в зоната при пръстите спира развитието на бунионите и е в основата на постигането на трайно облекчение. Ориентирайте се към обувки със солидни и широки ходила. В ОРТОС ще откриете разнообразие от такива обувки, както и специално разработени модели с меки еластично (стреч) материи в областта на кокалчета, в който стъпалото ви се чувстват отлично още в момента на обуване.
- Ортопедичните стелки, ще осигурят допълнителен комфорт, облекчение в областта на възглавничките, поддръжка и защита. В магазини ОРТОС ще откриете ортопедични стелки с тези свойства в различни варианти според обувките в които ще ги носите (елегантни, спортни, ежедневни или терапевтични).
- Продукти за предната част на стъпалото, като разделители, шини и превръзки за буниони
- Поддържането на нормално телесно тегло облечава натиска върху стъпалата;
- Масажирането на стъпалата с етерични масла (маслото от мента е изключително подходящо)
“Преди 8-9 години имах проблем с едно кокалче на десният крак, което ме болеше. Отидох на лекар, който ми препоръча да си намеря удобни обувки, които са ортопедични и с които да започна да ходя”
Най-важното нещо, върху което трябва да се съсредоточите за справянето с бунионите, е превенцията! Грижата за стъпалата ви е изключително важна, ако искате да избегнете болезнени и неприятни състояния като буниони. Стъпалата ни са за цял живот – сега е по-лесно отвсякога да се грижим за тях, да изглеждаме и да се чувстваме добре.
Източник: https://footprints.aetrex.com/2018/05/06/what-to-do-about-bunions/